ostrzeżenie
Dodane przez Arecki dnia Maj 02 2021 17:38:35
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ostrzega, że jeśli polityka społeczna i klimatyczna nie zaczną być jednomyślne w sprawie gospodarki niskoemisyjnej, świat czeka katastrofa. "Jeśli tego nie naprawimy, nasze dzieci będą toczyć wojny o wodę i żywność" - mówił. Wspomniał też o polskich kopalniach. Jego zdaniem im szybciej odejdziemy od węgla, tym mniej będzie to bolesne dla ludzi.W wywiadzie udzielonym brytyjskiemu portalowi theguardian.com, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że populistyczne rządy boją się gospodarki niskoemisyjnej, gdyż boją się reakcji ludzi narażonych na utratę pracy. Tymczasem są oni napędzani interesami przemysłu kopalnianego.

"Musimy przekształcić naszą gospodarkę. Korzyści z tego są ogromne, ale jest to również ogromne wyzwanie. Jeśli tego nie naprawimy, nasze dzieci będą toczyć wojny o wodę i żywność. Nie mam co do tego wątpliwości" – ostrzegł.Ostrzeżenia Timmermansa odzwierciedlają rosnące zaniepokojenie ekspertów klimatycznych. Politykom nie udało się bowiem pokazać ludziom korzyści płynących ze społeczeństwa niskoemisyjnego, które obejmują czystsze powietrze i wodę, łatwiejsze do zamieszkania miasta oraz wyższy poziom zdrowia i dobrostanu.

Politycy, jak np. Donald Trump oraz Republikanie w USA, przedstawili walkę z załamaniem klimatu jako koszt, straszyli ludzi utratą pracy.

wskazał też na Polskę, która jest silnie uzależniona od węgla.

"Mają bardzo wysoki poziom inżynierii. Są wykształceni. Jest tam [w gospodarce niskoemisyjnej] ogromny potencjał dla kraju takiego jak Polska. A w węglu po prostu nie ma przyszłości. Im dłużej przeciągasz [zmianę], tym będzie to bardziej bolesne i kosztowne"