różnica
Dodane przez Arecki dnia Marzec 17 2018 14:21:59
ciepły budynek usługowy, tzn. biurowy. Różnica zasadnicza w porównaniu z domem to, że biuro będzie użytkowane maks 60h tygodniowo, zaś dom niemal ciągle użytkujemy. W związku z tym pytanie:
1. Czy jest sens montowania rekuperatora (nawet taniego za 3-4 tys). W budynku będzie 3 -4 pracowników.

Planowane jest wstępnie 105m2 biura. Pod posadzką 25=10+15cm styro 0,041. Ściany pustak ceramiczny + 25 cm styro 0,035. Fundament ściana 20 cm styro 0,035. Dach płaski (deskowanie plus papa). Na pewno będzie między konstrukcja drewnianą 20 cm wełny 0,035 i podwieszane 15 cm wełny 0,035, razem 45 cm wełny. Zastanawiam się co poprawić?

Jest opcja 5cm XPS na dach, izolacje itp i zielony dach. Wtedy myślę, że dach będzie ok 45 cm wełny plus 5 cm XPS plus całe ta zielenina z piaskiem, ale nie wiadomo co z finansami i raczej liczę, że powstanie samo 45cm wełny.
Okna 3 szybo U=0,7 bez szału.

2. Co poprawić? na co jeszcze zwrócić uwagę? ale w ramach przystępnej ceny. Zabawa w ciepły montaż okna mnie nie przekonuje cenowo. Chciałbym zejść do 50kWh/m2/rok przy temp zewnątrz -18 i wewnątrz +22 grzane 60h tygodniowo. Reszta może i być 14 stopni. Tylko powstaje 2-gie pytanie co z systemem CO. Podłogówka mi się tak na noc i część weekendu nie wychłodzi. A chciałem biuro bez kalafiorów. Może w takim razie kalafiory, no ale gazu nie ma przy planowanej działce i miała być PC GW lub PW. Skłaniałem się ku PW.
Dać mniej ocieplenia zewnątrz, ale dorzucić po 5 cm wewnątrz, na to k-g., tyle akumulacji w zupełności wystarczy. Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien.
3. I czy dać to teraz na grzejnikach .... i PC PW - mały sens. Jaki może być dobowy skok temperatury podłogówki? Teraz mam grzane biuro na gazie i sobie dynamicznie dogrzewam od 7.00, potem schodzi temperatura od 9.00 i jest stała a od 16.00 już wcale niemal nie grzeję i wieczorem i w nocy mam 17 st. A rano w 1h podbijam do 21-22 st.
Rozszerzona zawartość newsa
ocieplanie od wewnątrz to dość kontrowersyjne rozwiązanie?? - przynajmniej w domach. Niby z logiki jestem w stanie wydedukować czemu ma ono służyć w budynku nagrzewanym dość dynamicznie i tylko 5 lub 6 dni w tygodniu po te 8-10h.
Jednak wolałbym bez ocieplenia od środka. Jest tego kilka przyczyn. 3 ściany planuję wylać z betonu (2 wewnętrzne i 1 zewnętrzną) i ma to być okładzina ściany docelowa - coś jak beton architektoniczny. Więc 1 z 4 zewnętrznych ściany już nie ocieplę od wewnątrz. Wolałbym też od środka mieć gips i to wszystko w 1 cenie a nie ocieplać i wykładać to k-g. No i nie jestem pewien ocieplana od wewnątrz. Mi w głowie "kołacze" mit: tylko nie ocieplaj od wewnątrz.

A co do grzania to może tania PC PP. Patrzyłem kiedyś i te małe PC PP potrafią ładnie przecenić a i sama instalacja do 3-4 pomieszczeń w podwieszanym suficie to koszty mikro w porównaniu jednak do podłogówki ok 90m2. Przy okazji jest chłodzenie latem.