pompa
Dodane przez Arecki dnia Listopad 23 2016 11:02:07
Chciałbym aby to był mój pomysł, niestety tylko o tym przeczytałem na angielskich stronach. Z grubsza, że wykształceni architekci takie rzeczy uwzględniają i uświadamiają zleceniodawców.

"Kąt padania promieni słonecznych w Warszawie (52° 15' N) waha się od 14° 15' w grudniu do 61°15' w czerwcu."
Chciałbym nawiązać do tematu GWC który się przebija ostatnio. Skończyłem właśnie przegryzać się przez wątek domu ciepłego 3 - 5 litrowego (horrendalne 409 stron ), jestem w połowie tasiemca pt. GWC-jamnik. Moje pytania w skrócie:

1. Zastanawiałem się nad wyborem GWC (glikol, żwir). Czytając wypowiedzi ludzi użytkujących WM, sporo z nich ma problemy z wilgotnością powietrza. Wydaje mi się że żwirowiec lepiej działa jako stabilizator wilgotności (zwłaszcza latem), zastanawiałem się czy budując glikolowiec nie musiałbym kombinować z dodatkowym nawilżaniem w domu? Pytanie zasadnicze : czy żwirowiec jest lepszy i tylko w wypadku wysokiego stanu wody zaleca się robienie glikolowca? (koszty pomijam)

2. Sprawa chłodzenia. nie napisał w dzienniku ile m3 wymiennika posiada (albo ja nie potrafię znaleźć), pytanie do Was jakie macie objętości, czy trzymacie się zaleceń adama_mk w tej kwestii (1 m2 x 0,7m na 10 m2 użytkowej)?
W kwestii chłodzenia będę działał do przesady, upał mnie wkurza i już przy +25 czuję się podle :>

3. Czy stosujecie jakieś separator filtry na wejściu do GWC? (poza siatką na myszy i inne takie)

4. Jak to właściwie jest z czerpnią/wyrzutnią z reku (mowa o ściennych), mogą być obok siebie?
Widziałem rysunki WM gdzie czerpnia jest po drugiej stronie budynku co wyrzutnia, reku zaś w samym środku. Czy to nie jest kłopotliwe? U Jan-gaza widziałem coś co zwie się czerpnio-wyrzutnią zintegrowaną
Z tego wynika, że zadaszenie tarasu i drzwi balkonowych mniej więcej w kwadracie powinno dać optymalne efekty zarówno na lato jak i zimę. Mnie to pasuje, bo fajnie by było, gdyby zadaszenie tarasu chroniło jeszcze przed deszczem i innym śniegiem.
Rozszerzona zawartość newsa
1. Żwirowiec bardziej stabilny i skuteczny, glikolowiec może "leżeć" w wodzie . Tyle w tym temacie .

2. Ja teraz mam w domu 23 C, wnetylacja na max w nocy i na 50 % w dzień .
Kilka dni upałów było i sytuację da sie opanować. Przy długotrwałych upałach ( do 3 tygodni) temp. może sięgnąć 26-27 C nawet i musisz się z tym liczyć .
Ewentualnie klima !!!

3. Drobna siatka stalowa wystarczy .

4. Tu trochę logiki, jak nie chcesz aby wyrzucane powietrze z powrotem wpadało do domu to te kilka m od siebie te dziury .
A gdzie powinny być to już się dopasowuje do innych kaprysów .
Ta czerpnio-wyrzutnia Jan-gazu to dość fajny pomysł,ale przy odpowiednim wiaterku powietrze wyrzucane może wpadać do czerpni .
Malowane proszkowo to około 500 zł więc też nie tanie to to ,,,

5. Ja mam od miesiąca Malawi 112 L i bez pokrywy wyparowało 10 L przez tydzień, przy 800 L będziesz miał fajny nawilżacz Link w zimie Wczoraj odkryłem że na czerpni mam zamontowaną siatke stalową taką 2x2mm. Po dwóch latach całkowice zarosła syfem. Poprawiłem (znaczy wyj....m daleko)wczoraj i chłodzenie znacznie sie poprawiło.