klimatyzacja wentylacja
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Linki ˇ Kategorie Newsówśroda, Czerwiec 16, 2021
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 230
Najnowszy Użytkownik: LinnonAtows
energia
Ile cząsteczek wody tworzy chmurę? Jedna nie. W atomie wodoru jeden "elektron" to chmura o ujemnym ładunku, a skoro ujemnym, to atom jest elektrycznie obojętny. Atom nie posiada 'zerowy ładunek elektryczny', on, ładunek, w nim, w atomie, fizycznie jest, w jądrze i w chmurze. Matematycznie go nie ma. Naukowcy wiedzą, że ładunki jednoimienne odpychają się. Dlatego teoretyk nie wymyśli sobie zagadnienia, w którym atomy wodoru albo cząsteczki wody otoczone są elektronami. I dlatego nie ma o tym w wykładach prof. fizyki. Tymczasem wystarczy napełnić zbiornik elektronami i wodą, aby w praktyce taka natura zaszła. Oj, oj, i będzie się działo w nauce. Może nawet się okazać, że nie ma ani elektronów ani chmury elektronowej. Będzie to, co najlepiej opisze mierzalny ruch.
Dodane przez Arecki dnia grudzień 07 2015 19:10:26
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 2355 Czytań Drukuj
zakup
podam specyfikację którą mam w domu:
- powierzchnia grzewcza 200m2,
- instalacja miedziana, grzejniki aluminiowe,
- ogrzewanie węglowe z zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową 100l,
- instalacja otwarta (przelewowa).

Pytanie
Jakie ciśnienie słupa wody panuje teraz w instalacji C.O?.
Kocioł nie traci sprawności oraz trwałości poprzez otwarty układ instalacji pod warunkiem iż ciśnienie jakie w instalacji panuje jest dopuszczone przez producenta kotła.
Na temat kotłów ACV nie wiem zbyt wiele choć coś mi się o uszy poobijała ta nazwa, lecz nie wypowiem się jeśli chodzi o opinie co do tej marki.
Zamierzam kupno pieca ACV Kompakt 24 Solo jednofunkcyjny i połączyć go
z zasobnikiem na ciepłą wodę w układzie otwartym.
Jak będzie zachowywał się taki piec kondensacyjny pracując w tym układzie? (sprawność, trwałość). Masz błędne informacje. Są kotły kondensaty na rynku od ładnych kilku lat, które pracują w ukł. otwartym i nic im nie jest. Mało tego - w zeszłym roku wyszedł nowy model tego producenta, któremu również podczas pracy w ukł. otwartym nic nie dolega. Do tego doskonała odporność na twardą wodę wymiennika, z racji jego budowy (NIE ze stali nierdzewnej)
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 03 2014 23:14:12
0 Komentarzy ˇ 2576 Czytań Drukuj
montaż
Po tym jak murarze krzywo postawili ściany, tynkarze jeszcze bardziej je spaprali, a po cieślach dach się wygina, postanowiłem zacząć każdy kolejny krok konsultować. Przyszedł czas na instalację grzewczą. Grzejniki zaznaczone na projekcie z załącznika. Wszystkie wysokie na 45cm.

Istotne jest to, że jest to projekt dla piętra, gdyż remont dołu i jego adaptacja przewidziana jest na rok przyszły. Kotłownia powstanie na parterze, w miejscu gdzie roboczo zaznaczyłem piec. Wysokość kondygnacji to 3m.

Do rzeczy, lokalny "fachmen-instalator-hydraulik" stwierdził, że rozprowadzi instalację w podłodze... białą rurą PP o dużym przekroju. W jego propozycji cała kondygnacja połączona w dwie odnogi (jeśli dobrze go zrozumiałem, system od grzejnika do grzejnika). Po długich debatach, śmiechach i tak dalej, zapytałem fachowca dlaczego białe PP ma iść w podłodze. Odpowiedź spowodowała u mnie niekontrolowany potok słów, które nie nadają się do publikacji. "Majster" powiedział, że tak jest szybciej i taniej bo nie musi zaciskarki załatwiać(sic!), a PP jest wieczne.
//Ważny szczegół techniczny: zaproponowano mi kocioł na paliwo stałe i ze względu na brak miejsca na zbiornik wyrównawczy pracę w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym (tak się to chyba nazywało).
Minął dzień i "majster stwierdził, że zrobi instalację w alupexie fi 20, z rozdzielaczem na piętrze, do którego doprowadzi rury miedziane. Nie znam się na wodzie ale na studiach elektrotechnicznych uczono mnie, że miedź i aluminium to złe połączenie.
Wymiennik C.W.U ma znaleźć się przy piecu. Pokój z grzejnikiem 300cm ma posadzkę 50cm niżej niż reszta kondygnacji. Grzejnik 85x70 to też 50cm mniej niż reszta kondygnacji. Od razu przyznam się, iż z hydrauliką mam do czynienia głównie hobbystycznie (czasem coś u siebie pomajstruję, popodglądam innych na budowach). Pierwsze co chciałbym o połączeniu instalacji miedzianej z AluPEX - nie masz się o co martwić o ile ciecz ma kontakt z miedzią o tyle ALU powleczone jest tworzywem PE. Co do kotła na paliwa stałe jak dla mnie bardziej właściwe jest zastosowanie kotła w układzie otwartym i przekazywanie ciepła wymiennikiem płytowym do zamkniętego układu grzejników. Co prawda obecne przepisy pozwalają zamknąć instalację do jakiejś tam mocy pod warunkiem zastosowania urządzeń schładzających. Co do samej trwałości rur z tworzyw to producenci dają kilkudziesięcioletnie gwarancje, obecnie normalną praktyką jest ukrywanie instalacji w posadzkach, więc tutaj też raczej nie doszukiwałbym się problemu.

Prosiłbym o weryfikację tego co napisałem, wyprowadzenie mnie z błędów i jakieś pomysły bo z tego co zauważyłem facet zrobi wszystko co mu się powie, tylko nie ma żadnej logicznej koncepcji.
Dodane przez Arecki dnia kwiecień 23 2014 19:44:38
0 Komentarzy ˇ 2764 Czytań Drukuj
grzejnik
Odpowietrzanie samym odpowietrznikiem może nic nie dać - ja tak u siebie miałem. Ponieważ zapowietrzał się sam grzejnik a w "pionie" obieg był.
Spróbuj zrobić coś następującego.
Najpierw zakręć całkowicie grzejnik - wtedy delikatnie kluczem odkręcasz połączenie górne ( za zaworem od strony grzejnika). Oczywiście trzeba coś podłożyć! Jest to dosyć kontrowersyjny sposób odpowietrzania samego grzejnika ale zaręczam, Działa na 100%. Całą operacje trzeba wykonywać dość ostrożnie, żeby nie uszkodzić połączenia - bo wtedy nawet po skręceniu może nastąpić przeciek. Ale jeżeli robi się to ostrożnie ale zdecydowanie to wszystko będzie ok. Rozkręcasz połączenie pomiędzy dopływem do grzejnika a zaworem ( przy zakręconym dopływie) Ciśnienie w rurce odpływowej powinno dopchnąć wodę przez cały grzejnik aż do łączenia. Myślę, że nie dużo tej wody. Tak do momentu w miarę równomiernego wypływu (bez "kichnięć"). Tylko jeszcze raz podkreślam Ostrożnie ! I nie rozkręcaj całego - tylko do momentu, w którym powietrze, czy woda zacznie wypływać (tam może być całkiem spore ciśnienie. odkręciłem zleciała woda z grzejnika , odkręciłem zawór i poleciała woda wiec raczej ok. no to skręciłem wszystko poodkręcałem zawory , odpowietrzyłem i grzejnik zimny... , zaczynam myślec ze jednak cos w pionie , tyle ze pietro nizej jest ok , rurka odpływowa jest zimna dopływowa chłodna, tzn cieplejsza niz odpływowa ale nie jest gorąca ba nawet nie letnia. Następnie w miejsce odpowietrznika wkręcić zawór z wężem.(chodzi o duży przepływ)
Końcówkę węża włożyć w miejsce gdzie jest odpływ do kanalizacji.(wanna lub umywalka)
Otworzyć zawór przy wężu a następnie jeden od grzejnika (np. zasilanie)
Po upewnieniu się że leci sama woda bez powietrza powtórzyć to dla drugiego zaworu.(w tym przypadku zamknięte zasilanie a otwarty powrót)
Ważne żeby zrobić to na przemian.
Napisałeś że grzejnik jest zasilany od dołu a więc powietrze może być w poziomych odcinkach rur.
Sam odpowietrznik może sobie nie poradzić.(zbyt mały przepływ)
Ważne żeby to zrobić szybko (bo nie wiesz czy w węźle jest automat uzupełniający) ograniczając spuszczanie wody do niezbędnego minimum.
Brak słyszalnego bulgotania świadczy że w poziomych odcinkach rur nie ma już powietrza.
Jeżeli ono tam jest (powietrze) to usłyszysz to od razu.
Dodane przez Arecki dnia marzec 09 2014 11:45:31
0 Komentarzy ˇ 2596 Czytań Drukuj
odparowanie
klimatyzacjasprężarka C-SB263H8A (~ ZR40), P7-20, P7-14, TEZ-2 dysza 4

odparowanie -3^C, przegrzanie 8K,
TZR zaczyna dzwonić przy ok. 22 bar po stronie tłocznej
pomaga przydławienie przepływu zaworem na zbiorniku czynnika, ale wtedy
spada temp. parowania i pojawiają się bańki we wzierniku
Jakby to było na wodzie to bym powiedział, że to kawitacja, czyli że czynnik gwałtownie odparowuje już w zaworze , skoro przegrzanie prawidłowe to znaczy ze tzr działa jak trzeba , a parowanie też normalne więc nie jest poza zakresem pracy - choć z drugiej strony poprawa po zdławieniu mogła by jednak na to wskazywać. Nie mam konceptu , może ktoś z serwisantów miał takie zjawisko.
Ta tabliczka jest z pompy którą przedwczoraj kupiłem za naprawdę rozsądne pieniądze. Miał ją do sprzedania jeden z forumowiczów Muratora.Niestety ma ona jeden mankament gdyż podobno straciła moc.Faktycznie jest na R290 ale TZR jest FLICA TLEX 3 na R22. Układ wygląda na szczelny i jest w nim czynnik ,sprężarka pracuje dość cicho natomiast we wzierniku chlupocze sobie czynnik i jak na moje oko jest go za mało.Włączyłem PC ale bez połączenia z dz i gz. Po około 20 sekundach pracy ciśnienie na skraplaniu wzrosło do 22bar a na parowniku spadło do około 4bar i pompę wyłączyłem.zdjąłem czujkę TZR -a z rury i ogrzewając ręką ciśnienia zaczęły się szybciej wyrównywać , więc TZR jest ok.Pompa ma moc dla glikolu 8,3kW ale siedzi w niej sprężarka dość duża Bristol H25A42QDBEA (zamiennik do kupienia Bristol H23A423DBE). Zanim coś zacznę przy niej grzebać chciałbym się upewnić że to na pewno sprężarka. Przy podłączaniu węży do manometrów psiuknęło dość mocno olejem z zaworka i olej czyściutki jak kryształ. Żadnych śladów przypalenia na rurkach tłocznych.Jak najlepiej sprawdzić tą sprężarkę? Filtr ma przepływ(sprawdzałem po włączeniu rurkę przed i za filtrem i miała tą samą temperaturę).Jest to pompa Stibel Eltron WPWA8 a jej budowa jest bardzo uproszczona, brak elektroazworu,ekonomizer jak u Bodziopl około 60cm długości z rurką tłoczną wewnątrz zagięty w łuk żeby się zmieścił w obudowie. Wymienniki :skraplacz 20 płyt a parownik 30płyt. Dość prosto jest rozwiązany rozruch na dwóch stycznikach i trzech rezystorach widać takie zielone na zdjęciu.
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 23 2013 21:02:01
0 Komentarzy ˇ 2981 Czytań Drukuj
temperatura skraplania
klimatyzatoryW klasycznym układzie jedynym zakłoceniem jest powolna zmiana temperatury skraplania. Wprowadzenie dowolnej innej regulacji wprowadza kolejne zakłócenie, które może się dokładac do juz istniejącego wcale go nie wytłumiając ,w skrajnym przypadku (ale nie rzadkim) dochodzi do dudnień i kompletnego rozregulowania układu z powodu niedopasowania wzmocnienia poszczególnych regulatorów, To wbrew pozorom bardzo skomplikowany układ , który wymaga równie skomplikoanego regulatora o elementach wykonawczych nie wspominając. Zasada jest jedna : jak najwyższa temperatura parowania i jak najniższa skraplania - a ten układ temu nie służy.To oczywiście może działać i nie wybuchnie , ale na początek to bym radził klasycznie.
Ne da się zbudować układu regulacji z tyloma zmiennymi bez dobrych elektronicznych regulatorów i takich elementów wykonawczych. Chyba że sterowanie ma byc ręczne - wtedy autmatyka zbędna iszesz o elementach wykonawczych a nie o ich regulacji to nie kilka triaków ale kilka regulatorów PI , to jednak duzo bardziej skomplikowane niz myslisz. wszystko tez musi byc dokładnie opisane i obliczone bez tego nie ma algorytmu. Bez algorytmu jak u Kononowicza - nie ma niczego :D. Ale zapał jest pozytywny
Dodane przez Arecki dnia czerwiec 11 2013 08:38:47
0 Komentarzy ˇ 3227 Czytań Drukuj
wymiennik
klimatyzatorSzlifierka kątowa, tarcza lamelkowa, ewentualnie taka na rzepy. Może być trudno dojść we wszystkie zakamarki, ale przynajmniej druty szczotki nie będą się "ślizgać" po lakierze. Można by jeszcze spróbować z innym rodzajem szczotki. Ja sprawdzałem taką z równoległym ułożeniem drutów względem szlifierki - płaską (z dość cienkimi drutami). Mam zamiar przetestować jeszcze taką z drutami na sztorc (druty zwinięte, skręcone). Najlepiej, a na pewno najszybciej - dać panele do piaskowania. Warstwa farby jak najcieńsza. Niektórzy pisali o opiłkach. Było by to może i dobre, ale trzeba by znaleźć sposób na trwałe ich połączenie z panelem - jeszcze przed malowaniem. farbe usuwałem specjalnym środkiem do usuwania starych powłok. Trzeba przesmarować odczekac kilknascie minut i zdzierac szczotką drucianą na wiertarke. Jesli zostanie cos to znowu smarujesz tym srodkiem, odmięka i jedziesz szczotką. Jedno opakowanie wystarcza na około 5m2 panela grzejnikowego. Część powłoki zdarłem papierem ściernym na tarczy (tarcza lamelkowa). Farba to emalia silikonowa do tłumików, kominków. Duże potrzebował bym ognisko i dużo odrdzewiacza :). Poza tym bał bym się tego, że się powygina i rozszczelni.
Pytanie innej natury - załóżmy, że mam już zdarta farbę. W wielu miejscach będzie się świecić jak psu nie powiem co. Jak domowym sposobem zmatowić powierzchnię - maksymalnie rozwinąć powierzchnię? Coś na zasadzie wyczerniania wyciągów okularowych w teleskopach. Home-made sposób na to - pryśnięty czarnym matem papier ścierny zwinięty w rulon i wsadzony w wyciąg. Niektórzy pisali tutaj o posypywaniu pierwszej warstwy farby - nim wyschnie - opiłkami z metalu i ponowne malowanie. Nie wiem czy taki sposób rozwinięcia powierzchni jest dobry. Wydaje mi się, że miało by to tylko sens w przypadku "bezpośredniego" połączenia opiłków z kolektorem, a nie warstwa kolektor-farba-opiłki-farba.
Dodane przez Arecki dnia luty 28 2013 22:23:27
0 Komentarzy ˇ 3044 Czytań Drukuj
grzanie
klimatyzator LG S09AHPosiadam kocioł kondensacyjny vaillant eco tec vc186 3-5 dom o pow. 120m2, nieocieplony i jak czytam jakie macie zużycie dzienne to się łapie za głowę. Robiłem ostatnio test i odłączyłem regulator pogodowy, piec ustawiony na 45 stopni zużył 12m3 gazu na dobę w tym jest oczywiście kuchenka i podgrzewanie ciepłej wody i to było przy temp. zewnętrznej +2. Trzy dni temu podłączyłem regulator pogodowy i np w dniu dzisiejszym przy temp zewn. +4 zużycie wyniosło 13,2 m3.Regulator pogodowy nie wniesie ci oszczędności, ja np uważam za zbędny gadżet.
Te 12 metrów jest praktycznie normalnym zużyciem, jeśli dom nie jest ocieplony.
Nie podałeś temperatury wewnętrznej. Czy jest piwnica i czy to jest stary budynek, czy nowy. Rodzaj okien ? Ten typ murów posiada co kawałek mostek termiczny do zewnętrznej warstwy.
Oprócz tego na styku stropów i ścian, oraz wszystkie nadproża, pod oknami, węgarki okienne i drzwiowe- itd.
No no-piwnica trochę ogrzewana.. przecież podłoga w piwnicy jest praktycznie nie izolowana, ściany to lity beton, parter, piętro..
Ciesz się z tych 12 m3, tyle że będzie więcej, jednak zapomnij, że coś tu nadrobisz.
Ustaw dla odmiany kocioł na 55 st i zostaw w spokoju na 4 dni, temperaturę 20 st. i nie obniżaj na noc, sprawdż co klimat to dało.
Przyjżyj się również wentylacji i wilgotności powietrza wewnątrz.
Wentylacja być musi, jednak nie z pogranicza przeciągów, nieszczelne drzwi okna itp.
Dodane przez Arecki dnia grudzień 11 2012 20:31:43
0 Komentarzy ˇ 3003 Czytań Drukuj
instalacje klimatyzacji
klimatyzatoryPrawie tak tylko lepiej bo nie w tabelce a z wizualizacją na schemacie pompy - czytelne nawet dla analfabety termodynamicznego. Cos cienko grzeją ale COP-em to się moga pochwalić - pierwsze to pewnie Twoje wymarzone BP. To z sondą CO2 to juz zupełny odlot COP-u - tego jeszcze nie widziałem - dzięki ! Ale woda-woda robiona z wymiennikiem pośrednim - czyli rozsądna niemiecka asekuracja :D.
Co do oprogramowania sterownika pompy ciepła to wcale nie jest on w żaden sposób skomplikowany i istnieją tysiace aplikacji na kotły, węzły cieplne , kotłownie czy klimatyzatornie , które nie są tajemnicą i łatwo je zaadoptować do naszych potrzeb. Nie demonizujmy. Co nie oznacza również że warto pisac i tworzyć samodzielnie sterownik do amatorsko budowanej pompy :D . Oprogramowanie "prawdziwego" sterownika swobodnie programowalnego posiada rozbudowanie biblioteki i specjalizowane karty we/wy co znacznie ułatwia sprawe. Wcale nie trzeba dłubac w assemblerze tylko programuje sie gotowymi blokami. Podobnie z wizualizacją. Oczywiście mozna też dopisac swoje procedury. Nie mam żadnych kompleksów przed japończykami a osobogodziny dotyczą chyba oprogramowania elektrowni atomowej . Przy wyborze oskrobanego sterownika w celu uzyskania niskiej ceny, należy liczyć sie z trudnościami z rozpoznaniem nieco topornego interface i tylko takie trudności anonsowałem. W chwili obecnej ekspolatuję regulator kotła prod Danfossa rozbudowany o termostat klimatyzacji za TZR i dwa wyłaczniki czasowe. nie oglądam się na żadne normy, tylko zabezpieczam jak mi rozsądek nakazuje: zbiornik z mamką jest takwyliczony że "maluch" wytrzymuje więcej niż duży np. odpowiednio: 10 at i 6 at, i przeważnie daję zawór 6 at i 3,5 at i robię taki "idiot system" napełniania, że zład c.o. napełnia się ciepłą c.w.u. to z pozoru bez sensu, ale ma zapobiec sytuacji takiej że: maluch będzie pusty, a mamka pełna bo to grozi kolapsem !!! malucha . Zawór bezpieczeństwa jak pada to przeważnie puszcza i "leje", należy go co jakiś czas spróbować (przekręcić tę gałkę na górze i upuścić troszkę, po reakcji na ten ekperyment widać w jakim jest stanie !) Uwaga: czasem w sieci wodociągowej jest ponad 6 at ! wtedy daję zwykle ogranicznik ciśnienia klimatyzacji (ale to ~200 zł).
Rurki w podłodze powinny wytrzymać co najmniej: 10 at, a pęknięcie "malucha" i zwarcie obwodów jest mało prawdopodobne. dodam tylko że ewentualne uszkodzenie korozyjne malucha nigdy nie ma charakteru gwałtownego i zaczyna się od dziurki jak po igle - co objawia się przyborem wody w instalacji c.o. , powolnym wzrostem ciśnienia i stosownym kapaniem z zaworu. Oczywiscie pod warunkiem że instalacja c.w.u. również jest zabezpieczona przed wzrostem cisnienia co najmniej zaworem bezpieczeństwa , a lepiej dodatkowo z naczyniem przeponowym , przejmującym przyrost objetości w wyniku ogrzewania wody . Po napełnieniu malucha zimną wodą i podgrzewaniu , rośnie w nim ciśnienie klimatyzatora. Jeśli nie korzystamy z ciepłej wody i instalacja nie ma zabezpieczeń może to doprowadzić w skrajnym przypadku do rozerwania malucha.
Bardziej realne jest uszkodzenie w wyniku napełnienia mamki przy pustym maluchu - zbiornik jest zaprojektowany na nadciśnienie. Widziałem skutki implozji zbiornika szambo-jet'a - implozja nastąpiła przy zrzucaniu wody ze zbiornika : zawór napowietrzająco-odpowietrzający zamarzł , powstało stosunkowo niewielkie podciśnienie , implozja zgniotła zbiornik jak wydmuszkę - a był ci on z grubaśnej blachy !
Wracając do dyskusji o cenach klimatyzacji to widzę że ALFACO na swojej stronie prowadzi atrakcyjną promocję sprężarek ZR co zdaje się rozstrzygać dyskusję o jej wyższości nad ZH - bez łaski i zarzutów że za tanio
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 13 2012 20:49:47
0 Komentarzy ˇ 3058 Czytań Drukuj
sterowanie
klimatyzatorUżywam swobodnie programowalnych sterowników Distech z portami LON lub BACNET na pokładzie. Sterowniki SuperBrain znam tylko bardzo pobieżnie z kart katalogowych więc nie mogę stanowić źródła wiarygodnej informacji. Uważam jednak że port ModBus RTU może być stosowany tylko i wyłącznie kiedy w grę wchodzi rozbudowany BMS z dużą ilością obsługiwanych protokołów. Jakoś w HVAC ModBus nie jest najbardziej rozpowszechniony.
Po jakiego czorta analogowe siłowniki klimatyzowanie na przepustnicach w tej aplikacji tego nie wiem. Przydałby się za to (przynajmniej na czerpni) siłownik ze sprężyną bowiem gdy ktoś nagle wyłączy zasilanie elektryczne to zimą w takiej sytuacji zamknięcie przepustnicy jest jedyną ochroną nagrzewnicy wodnej. Na pytania odpowiadam w ramach posiadanej wiedzy, doświadczenia oraz czasu.
ModBus jest dość często wykorzystywany w HVAC, większość sterowników konfigurowalnych takich jak CONEL miało (ma) ModBus-a właśnie do podłączenia do BMS-u. Sporo tanich sterowników do klimakonwektorów ma na pokładzie modbus-a. A on jedną fajną zaletę ;) jest nielicencjonowany i nie potrzeba żadnych kredytów ani dedykowanych płatnych programów do konfiguracji. - ot tak odbiegając od tematu kolegi.
Kolego czy Twój układ będzie podłączony do jakiegoś BMS-a czy SCADY?
No jednak nie wiem czy minimalizacja kosztów jest najlepszym argumentem gdy i tak cena BMS jest taka że jeśli już ktoś tnie koszty to taki system leci jako pierwszy. Za to możliwości protokołu tworzonego pod kątem HVAC jednak są bardziej dopasowane pod kątem wymiany danych i ilości urządzeń w sieci. ModBus to jednak standard master slave a w LON czy BACNET wcale tak nie musi być. Ilość urządzeń (nieraz drobnych) w jednej sieci też jakoś nie przemawia za ModBusem ale oczywiście ma też swoje zalety. Jeszcze zdanie o kredytach - w najnowszych produktach do obsługi LONu można się obyć bez takich ograniczeń :))) i oczywiście jest to całkowicie komercyjna i legalna zabawka. Chodzi mi o sytuację kiedy mogę sterować zarówno zaworami chłodnicy (ZCH), jak i nagrzewnicy (ZN). Czy stosuje się takie rozwiązanie aby zacząć otwierać zawory ZCH dopiero wtedy gdy zawory ZN są już całkowicie zamknięte? Nie chciałbym dopuścić, że każdy z tych zaworów jest choć odrobinę otwarty, bo wtedy robię po prostu straty energii i poza tym powietrze może zacząć się skraplać. Równoczesne otwarcie zaworu chłodnicy i nagrzewnicy jest stosowane w przypadku osuszania powietrza, aby ta funkcja mogła działać musi być odpowiednia konfiguracja wymienników. Najpierw chłodnica na której obniżamy temeraturę powietrza do wykroplenia(punktu rosy) a następnie nagrzewnica która podgrzewa je do zadanej temperatury.

W Twoim przypadku nie powinno dojść do równoczesnej pracy zaworów. Zawór nagrzewnicy wysterowujesz z wartości regulatora PID od 0 do 100 a zawór chłodnicy od 0 do -100. Obie wartość i nie mogą równocześnie wystąpić.
Dodane przez Arecki dnia lipiec 22 2012 12:56:04
0 Komentarzy ˇ 3854 Czytań Drukuj
nagrzewnica wyliczenie
klimatyzatorychciałem policzyc straty ciepła w zimie w obiekcie który ma wentylacje i klimatyzacje nawiewno wywiewną, czy wogóle sa w takim rzypadku jakies straty ciepła przez wentylacje? Q=(V*cp*(tw-tz))

Q - straty ciepła przez wentylacje w kW
V - ilość powietrza w m3/s
cp - ciepło właściwe powietrza
tw - temperatura nawiewu
tz - temperatura zewnętrzna
Potem uwzględnij odzysk ciepła jeżeli zastosujesz centralę np. z wymiennikiem obrotowym lub krzyżowym.
Dodane przez Arecki dnia czerwiec 23 2012 20:21:30
0 Komentarzy ˇ 2801 Czytań Drukuj
Strona 3 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
217383 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Ice Theme by Guc!o

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie