klimatyzacja wentylacja
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Linki ˇ Kategorie Newsówśroda, Czerwiec 16, 2021
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 230
Najnowszy Użytkownik: LinnonAtows
przywilej
Wydaje mi się, że nikt nie będzie wspierał CNG dlatego, że jest presja na wyeliminowanie silników spalinowych w ogóle na rzecz napędów elektrycznych. Przecież już blisko 30 lat temu opracowano technologię GTL (gas to liquid), pozwalającą na produkowanie czystych syntetycznych paliw płynnych z gazu ziemnego (takie paliwa - m. in. syntetycznego diesla GTL oferował w Polsce ok. 2010 roku koncern Shell). Wówczas Link niepotrzebna jest nowa infrastruktura (GTL jest płynny i można go sprzedawać w istniejących dystrybutorach), zmiany konstrukcyjne silników (można go stosować bez żadnych modyfikacji), a wysoki koszt produkcji można obniżyć przez popularyzację technologii (Shell potrafił zaoferować go za niewiele wyższą cenę od paliw tradycyjnych). Nikomu nie zależy na czystym paliwie, bo trzeba forsować "elektryki", które w Polsce są totalnym bezsensem, ponieważ 94% energii elektrycznej powstaje z węgla...o skoro jest ich tak mało w PL to powinny tankować na tych stacjach za darmo ... Dlaczego mają byćdyskryminowane w stosunku do elektryków....
A idąc dalej tą drogą to przecież I DIesle i Benzyny też powinny tankować za darmo co to jest za faworyzowanie jednego gatunku - to jest jawna dyskryminacja jednych się wywala drugich uprzywilejowywuje w darmowym parkingiem ładowaniem , zieloną strefo , nowymi znakami .... Tak na marginesie .... jak grupka politykó może równać się z milionami osób mieszkającymi i uzytkującymi auta w europie....
Myślę ,że to jest sprawa dla Trybunału praw człowieka który jest dyskryminowany z racji używanego samochodu ...

Dodane przez Arecki dnia wrzesień 19 2018 21:34:41
0 Komentarzy ˇ 1752 Czytań Drukuj
wybór
Może wpierw porównać opłacalność paliwa LPG i CNG a później wypowiadać się o opłacalności? Krótko mówiąc - jeżeli na CNG będzie się jeździło za 50% kosztów LPG, to kolejki przed stacjami CNG staną się faktem. No ale Iveco właśnie do swojej oferty wprowadziło całą gamę pojazdów CNG. W przypadku sieci tankowania chodzi głównie o samochody ciężarowe! Gaz w Polsce nie popularyzuje się bardziej, przez mitomania, która wokół niego krąży i wrodzonych kompleksów Polaków. O ile sprzedaż nowych aut z tym napędęm nie jest wysoka, to sukcesywnie rośnie, tak samo jak liczba konwersji aut benzynowych. Jak pojawią się stacje, to również auta użytkowe mniejsze od ciężarówek, będą chętniej konwertowane, czy nabywane jako nowe. Mówię tu o busach, czy osobówkach - vanach.wymieniłem starego 17 letniego TDI-ka na benzynkę z gazem cały czas celowałem w CNG ale niestety ze względu na brak stacji tankowania zostałem przy LPG. Bo ryzyko uziemienia w trasie było zbyt duże. Szkoda że czas mnie zmusił i nie mogłem poczekać jeszcze roku, ale trudno, może następnym razem za 5 lat.
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 19 2018 21:33:17
0 Komentarzy ˇ 1342 Czytań Drukuj
konsrtukcja
system grzewczy to polecam ogrzewanie ścienne.
Byłem ostatnio w halach produkcyjnych niskoenergetycznych w Niemczech gdzie jest takie ogrzewanie. Biuro o powierzchni (jeśli dobrze pamiętam) 600m^2 w Dąbrowie Górniczej również z ogrzewaniem ściennym, zbudowane z 10 lat temu. Klimat w budynkach bardzo przyjemny.
Co do konstrukcji ścian to może szkielet?Tak analizując grzanie to zakładając brak gazu i tą dynamikę grzania to rozwiązanie na powietrzu jest bezkonkurencyjne. Oleje, gazy w butli zabijają ceną eksploatacji a instalacja cała z kominem, zbiornikiem, wyposażeniem mini kotłowni i grzejnikami nie jest tania. PC gruntowe strata kasy na DZ i niskotemperaturowe GZ, PC PW to droga pompa i strata pieniędzy na GZ, duża bezwładność układu obu PC. Zaś PC PP to ideał: mała bezwładność, niski koszt GZ. Jednocześnie w tej kasie za darmo jest klima tak przydatna w biurach w parterowych budynkach. Widomo nieco mniejszy COP bo powietrze często podgrzać bardziej od wody w PC PW, większa pompka ale myślę, że COP nadrobię bo grzanie praktycznie będę miał w godzinach 7.00-17.00 czyli jak powietrze jest najcieplejsze; pomijam sporo nocy. Nie wspominając, że bez problemu już od 16.00 do 6.00 mogę obniżyć znacznie temperaturę wewnątrz. Zakładając, ze myślałem o klimie to ta PC PP kosztowo wyjdzie najtaniej.

Jeśli PC PP to czy coś zmienić w budynku? Zamienić Porotherm na coś innego? Realnie myślę jeszcze o roletach ale bardziej ze względu niby bezpieczeństwa choć i tego bym nie robił bo i tak będę miał i bardziej cenię alarm.
Zmienić proporcje ocieplenia: 25 posadzka, 20 fundament, 25 ściany, 45 dach?

ścienne mam w domu. Jeszcze nie odpalone ale nie jest to luksus bo wiem ile ogranicza. No i jak ścienne to grzejemy wodą. A chyba mój opis PC PP ma więcej zalet niż PC PW. Choć trop z ściennym jest dobry gdyż ono jest bardziej dynamiczne od podłogówki. Ale koszt ogólny PC PW + droższe od podłogówki ścienne + cem-wap + gładź i dawać kanały do reku i być nadal bez klimy to ja wole PC PP i 1 system kanałów i od razu klimę i dużo większa dynamika grzania jak to w biurze. jest jakiś dobry sposób i nie drogi na mostek ściana szczytowa i płaski dach? Isomurem tego nie oblecę (cena) a i pewnie będzie to miejsca gdzie chcę dać jakiś wieniec. Wieniec wiadomo ma z 25 cm a ocieplenie sufitu z 45 cm więc w tych dolnych 15 cm bym złapał połączenie wełna-isomur- styropian. Tylko czy warto?Nic nie ma w tym kontrowersyjnego, po prostu na przekór TB preferujemy domy akumulacyjne. Nie masz żadnych szans stworzyć układu dynamicznego z dużą amplitudą dobową w opcji o której mówisz. Może po prostu pogódź się z tym i szukaj oszczędności w drugiej taryfie. PC PP to mus - bądź poważnym pracodawcą i zapewnij ludziom klimę. Wentylację mechaniczną też, więc dorzucenie wymiennika ciepła to niewielki koszt. Podłogówka do biura, gdzie się chodzi w butach - zapomnij.
Rekuperator jak najbardziej, w ostateczności kontrolowany wyciąg.
Dodane przez Arecki dnia marzec 17 2018 14:25:43
0 Komentarzy ˇ 1695 Czytań Drukuj
różnica
ciepły budynek usługowy, tzn. biurowy. Różnica zasadnicza w porównaniu z domem to, że biuro będzie użytkowane maks 60h tygodniowo, zaś dom niemal ciągle użytkujemy. W związku z tym pytanie:
1. Czy jest sens montowania rekuperatora (nawet taniego za 3-4 tys). W budynku będzie 3 -4 pracowników.

Planowane jest wstępnie 105m2 biura. Pod posadzką 25=10+15cm styro 0,041. Ściany pustak ceramiczny + 25 cm styro 0,035. Fundament ściana 20 cm styro 0,035. Dach płaski (deskowanie plus papa). Na pewno będzie między konstrukcja drewnianą 20 cm wełny 0,035 i podwieszane 15 cm wełny 0,035, razem 45 cm wełny. Zastanawiam się co poprawić?

Jest opcja 5cm XPS na dach, izolacje itp i zielony dach. Wtedy myślę, że dach będzie ok 45 cm wełny plus 5 cm XPS plus całe ta zielenina z piaskiem, ale nie wiadomo co z finansami i raczej liczę, że powstanie samo 45cm wełny.
Okna 3 szybo U=0,7 bez szału.

2. Co poprawić? na co jeszcze zwrócić uwagę? ale w ramach przystępnej ceny. Zabawa w ciepły montaż okna mnie nie przekonuje cenowo. Chciałbym zejść do 50kWh/m2/rok przy temp zewnątrz -18 i wewnątrz +22 grzane 60h tygodniowo. Reszta może i być 14 stopni. Tylko powstaje 2-gie pytanie co z systemem CO. Podłogówka mi się tak na noc i część weekendu nie wychłodzi. A chciałem biuro bez kalafiorów. Może w takim razie kalafiory, no ale gazu nie ma przy planowanej działce i miała być PC GW lub PW. Skłaniałem się ku PW.
Dać mniej ocieplenia zewnątrz, ale dorzucić po 5 cm wewnątrz, na to k-g., tyle akumulacji w zupełności wystarczy. Ogrzewanie wyłącznie klimatyzatorami z funkcją grzania. Zastanów się nad okiennicami czy inną, lepszą od rolet przesłoną okien.
3. I czy dać to teraz na grzejnikach .... i PC PW - mały sens. Jaki może być dobowy skok temperatury podłogówki? Teraz mam grzane biuro na gazie i sobie dynamicznie dogrzewam od 7.00, potem schodzi temperatura od 9.00 i jest stała a od 16.00 już wcale niemal nie grzeję i wieczorem i w nocy mam 17 st. A rano w 1h podbijam do 21-22 st.
Dodane przez Arecki dnia marzec 17 2018 14:21:59
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1744 Czytań Drukuj
powierzchnia
Choćby nie wiem ile i jaką tę papę i folię dał to punkt rosy będzie się pojawiał i przenikał do warstwy ocieplenia i tak jak opisał Adam, opór cieplny tego styropianu będzie wielokrotnie niższy niż myślimy. Duża wilgotność to bardzo dobre przewodnictwo cieplne, w takim wypadku w dół, to właśnie ten niewidzialny złodziej ciepła.
Tak więc chudziak, na to masa perlitowa z utwardzoną powierzchnią, a na tym ogrzewanie podłogowe. Wilgoć będzie zatrzymywana na dolnej warstiwie perlitu i nie będzie nam kradła ciepła z pływającej płyty ogrzewania podłogowego.Weź "oko w rękę" i raz jeszcze po tekście przesuń!
Masa nasypowa 1m3 perlitu to od 60 do 90kg
Koszt 1m3 perlitu EP150 lub EP180 (ekspandowany perlit o gradacji 1,5 lub 1,8mm) jest jak 1m3 dobrego styropianu.
Spotykałem, w zależności od źródła i sezonu, od 130 do 190zł/m3
Ale...
Słyszałem też , że komuś udało się wynegocjować stawki niższe...
Tyle, że brał TIRa na raz, bo chałupa najokazalsza w okolicy była...
Weź "oko w rękę" i raz jeszcze po tekście przesuń!
Masa nasypowa 1m3 perlitu to od 60 do 90kg
Koszt 1m3 perlitu EP150 lub EP180 (ekspandowany perlit o gradacji 1,5 lub 1,8mm) jest jak 1m3 dobrego styropianu.
Spotykałem, w zależności od źródła i sezonu, od 130 do 190zł/m3
Ale...
Słyszałem też , że komuś udało się wynegocjować stawki niższe...
Tyle, że brał TIRa na raz, bo chałupa najokazalsza w okolicy była...

Co do tego : gips czy cement...
Raczej gips! BUDOWLANY SZYBKOWIĄŻĄCY.
Nie łapać się za szpachlowy!
Na swardnienie Link cementu czeka się całymi tygodniami!!!
Wychodzi nieco "twardziej", ale w tym miejscu - nie potrzeba. Strata czasu się robi.
Co do tego : gips czy cement...
Raczej gips! BUDOWLANY SZYBKOWIĄŻĄCY.
Nie łapać się za szpachlowy!
Na swardnienie cementu czeka się całymi tygodniami!!!
Wychodzi nieco "twardziej", ale w tym miejscu - nie potrzeba. Strata czasu się robi.
Dodane przez Arecki dnia październik 21 2017 20:30:05
0 Komentarzy ˇ 1695 Czytań Drukuj
ruch
Te wszystkie rurki powinny być położone luzem na jakich podpórkach (klockach) tak W POŁOWIE WYSOKOŚCI planowanego ocieplenia.
Nie robi się tak, bo wygląda to niesolidnie i "partacko", chociaż jest najwłaściwsze.
Inwestor instalatorowi za taką robotę nie zapłaci, bo chce mieć "SOLIDNIE" zbudowany dom.
A że zwykle się kompletnie na tym nie zna - to błąd jest powielany praktycznie w każdej chałupie...

Termoizolacja:
Potrzebny jest perlit, gips budowlany, łopata, gar do gotowania bielizny (po przodkach), inwestor, jaki sześciolatek i jego młodsza siostra oraz jaka łata.
Myślę też, że nie ma się co ociągać i betoniarkę do tego mieszania uruchomić, a zamiast gipsu może być cement prawda?
A jeśli chodzi o perlit, to rozumiem, że ten z najmniejszą masą objętościową będzie najlepszy - 300kg/m3, mieszanka 15kg perlitu i około 15 kg gipsu lub cementu. A jeśli chodzi o grubość uziarnienia perlitu to ten najgrubszy będzie najlepszy, dobrze myślę?
W standardowy sposób wytyczamy poziom/spad/upad czy jak nam potrzeba w danym pomieszczeniu.
Jakie rurki czy listwy traktujemy jak prowadnice, co nam przyszły poziom wyznaczają i mocujemy je poziomując wcześniej odrobiną gipsu do podstawy.
Dobrze by było na prostkach perlitowych lub wcześniej sprefabrykowanych klockach z perlitu zakupionego.
Potem wysypujemy na jaki pusty kawałek podłogi worek perlitu. Robimy w tym kopczyku, co powstał nieckę w samym centrum jednym ruchem ręki.
Wsypujemy w nią worek gipsu budowlanego. Bierzemy łopatę w dłoń i zwyczajem rzetelnych fachowców z epoki przedbetoniarkowej obiegamy trzy razy w koło ten kopiec, łopatą przewracając, mieszając, ten materiał do uzyskania jednolitej konsystencji i odcienia.
Ładujemy w gar po bieliźnie do pełna i gnamy sześciolatka z siostrą do zaniesienia tego na właściwe miejsce sami szykując kolejną porcję.
Dzieciaki mają ubaw, bo taki gar nic nie waży. Wygląda ten proceder tak - ze tylko zdjęcia robić!

Jak mamy już tyle, że starczy na wypełnienie jakiego pomieszczenia do właściwej grubości warstwy, to łatą po tych prowadnicach starannie ściągamy nadmiary zostawiając idealnie prostą i gładką powierzchnię.
Bierzemy węża z wodą (na każdej budowie jest) i przez dyszę (taka do podlewania ogródka) kierujemy mgłę wodną na ten wysypany perlit.
Lejemy TAK DŁUGO, PUKI NIE ZOBACZYMY KAŁUŻY NA WIERZCHU!
(wody wejdzie sporo!)
Wtedy przestajemy.
Po kilku chwilach kałuża zostanie wssana w podłoże.
Zabieramy się za kolejne pomieszczenie.
Jak gdzieś trafia nam się jakie rurki na klockach, to sukcesywnie, zasypując pomieszczenie, usuwamy te podpórki.
Rura zalegnie dokładnie w połowie tego ocieplenia idealnie nim otulona.
Dodatkowo - niwelujemy wszelkie braki poziomu chudziaka, nierówności na nim, nie myślimy o jakimkolwiek dopasowywaniu izolacji do rur, kanalizy czy kabli co tam leżą, bo samo się robi i to idealnie! Wysypka klawiszować nie będzie!
Po uczciwej dniówce zabieramy pomocników na lody!
Wieczorem mamy spokój, bo ruch na świerzym powietrzu sprawi, że pomocnicy (jak nigdy) zaraz po dobranocce dadzą nam spokój!

Następnego dnia lecimy poogladać efekty.
Zastajemy równiutką warstwę ocieplenia o twardości dość solidnego styropianu.
Dokonujemy w jakim kącie badania niszczącego!
Spokojnie to robimy, bo i tak trzeba pousuwać listwy/rurki wyznaczające poziom i uzupełnić miejsca po nich z jakiego wiaderka jaka pacą.
Co znajdujemy?
Załóżmy, że warstwa miała być z 10cm (podłoga na gruncie).
Okaże się, że około 5cm od góry - to perlit związany, zestalony tym gipsem.
Głębiej jest wszystko suche i sypkie!
Dodane przez Arecki dnia październik 21 2017 20:28:10
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1762 Czytań Drukuj
atest
Ale o czym Ty do mnie rozmawiasz? To mam sobie teraz basen w Pradolinie zrobić w domku moim najukochańszym, żeby Ci się parametry doświadczenia zgadzały. To znaczy, że w tym przyjachanym od producenta styropianie jest teraz milion litrów wody i nie będzie izolował? tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
I zwyczajem wszystkich wulkanów - czasem wybuchał!
I jak już sobie wybuchł - to wylewał LAWĘ!
A że był podwodny - to pod wodą to robił!
Walka Bogów, Pluton a Posejdonem....
(na Discovery czasem pokazywali...)
I ta lawa sobie pod tą wodą zastygała...

Teraz kopie się ją (w Czechach) i mieli na mąkę.
I jak się tę mąkę wrzuci do pieca, jak się ją przypiecze - to ona zachowuje się jak POPCORN!
WYBUCHA!
I robią się takie mikrobombki choinkowe...
A jak się je zobaczy pod mikroskopem - to widzi się wystawę jubilerską!
SZNURY PEREŁ! - Dlatego perlit!

Generalnie - szkło wulkaniczne puste w środku.
Banieczki w pełni zamknięte.
Ma atest od -200stC do +800stC i masę nasypową 1m3 równą od 60 do 90kg

A nie istnieje lepsza termoizolacja w przyrodzie jak powietrze pozostające
Od początku mam zaplanowane płyty Knauf do podłogówki. Wtedy musiałbym zrobić warstwę chudziaka z perlitu, na to płyty Knauf a wylewka może już być zwykła.
W dupę. Jadę jutro w Pradolinę zburzyć to dziadostwo w dupę i już. W szuflandii będę mieszkał! Do teatru bliżej przynajmniej i do błyskoteki To już kompletne nieporozumienie, albo ja nie rozumiem.
POD tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
Dodane przez Arecki dnia październik 21 2017 20:25:10
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1446 Czytań Drukuj
wnętrze
Jak mu powietrze "zejdzie" to się może z kratka przeprosi, ale o wymiennik martwic się nie musisz, bo je zabezpiecza się filtrami zarówno po stronie wywiewnej jak nawiewnej.chodziło mi o Twoje rozwiązanie fundamentów ,izolacji nie dałem celowo ( planuję dać po 25 cm.),żeby bardziej widoczny był poziom górny gruntu na zewnątrz i poziom dolny styropianu pod podłogą ( na rysunku są w linii prostej) .Masz coś inaczej ułożone? wyżej lub niżej? Jestem pewien ,że niczego nie robiłeś przypadkowo i wszystko liczyłeś ,więc chcę skorzystać z doświadczenia pogotowie wodociągowe warszawa włochy . To i ja się wetnę, u mnie Srednie dobowe zużycie prądu bez CO i CWU było w kolejnych miesiącah: I-12,9; II-13,9; III-11,9; IV-13,7; V-12,3. w tym jest zużycie na WM i hydrofor w studni.
JJ, kupiłem ale jeszcze nie przeczytałem. Bardzo łądne wnętrze no i bio kominek - pogotowie wodociągowe warszawa włochy bardzo podoba się mojej żonie.
Jak to już było wielokrotnie pisane - na architekta nie ma co liczyć, trzeba samemu . OZC nie mogę ogarnąć więc szukam gotowych rozwiązań do projektu ,żeby architektowi coś zaproponować ,a w międzyczasie szukam praktyka ,który mi projekt uczciwie policzy . Wtedy będę mógł szukać lepszych rozwiązań detali i zlecić naniesienie zmian.
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 11:05:57
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1885 Czytań Drukuj
pompa
Chciałbym aby to był mój pomysł, niestety tylko o tym przeczytałem na angielskich stronach. Z grubsza, że wykształceni architekci takie rzeczy uwzględniają i uświadamiają zleceniodawców.

"Kąt padania promieni słonecznych w Warszawie (52° 15' N) waha się od 14° 15' w grudniu do 61°15' w czerwcu."
Chciałbym nawiązać do tematu GWC który się przebija ostatnio. Skończyłem właśnie przegryzać się przez wątek domu ciepłego 3 - 5 litrowego (horrendalne 409 stron ), jestem w połowie tasiemca pt. GWC-jamnik. Moje pytania w skrócie:

1. Zastanawiałem się nad wyborem GWC (glikol, żwir). Czytając wypowiedzi ludzi użytkujących WM, sporo z nich ma problemy z wilgotnością powietrza. Wydaje mi się że żwirowiec lepiej działa jako stabilizator wilgotności (zwłaszcza latem), zastanawiałem się czy budując glikolowiec nie musiałbym kombinować z dodatkowym nawilżaniem w domu? Pytanie zasadnicze : czy żwirowiec jest lepszy i tylko w wypadku wysokiego stanu wody zaleca się robienie glikolowca? (koszty pomijam)

2. Sprawa chłodzenia. nie napisał w dzienniku ile m3 wymiennika posiada (albo ja nie potrafię znaleźć), pytanie do Was jakie macie objętości, czy trzymacie się zaleceń adama_mk w tej kwestii (1 m2 x 0,7m na 10 m2 użytkowej)?
W kwestii chłodzenia będę działał do przesady, upał mnie wkurza i już przy +25 czuję się podle :>

3. Czy stosujecie jakieś separator filtry na wejściu do GWC? (poza siatką na myszy i inne takie)

4. Jak to właściwie jest z czerpnią/wyrzutnią z reku (mowa o ściennych), mogą być obok siebie?
Widziałem rysunki WM gdzie czerpnia jest po drugiej stronie budynku co wyrzutnia, reku zaś w samym środku. Czy to nie jest kłopotliwe? U Jan-gaza widziałem coś co zwie się czerpnio-wyrzutnią zintegrowaną
Z tego wynika, że zadaszenie tarasu i drzwi balkonowych mniej więcej w kwadracie powinno dać optymalne efekty zarówno na lato jak i zimę. Mnie to pasuje, bo fajnie by było, gdyby zadaszenie tarasu chroniło jeszcze przed deszczem i innym śniegiem.
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 11:02:07
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1976 Czytań Drukuj
powietrze
Łatwo powiedzieć kiedy robi się "tymi ręcami" lub ma się (zaufanych) znajomych znających się na temacie.Mnie slonce wlazi najwiekszymi oknami od poludnia i zachodu. Zima jest OK, ale latem i to upalnym jest juz malo komfortowo.
GWC dadza rade ale musza byc przysloniete chociaz klimatyzacja Warszawado polowy rolety zewnetrzne i pozamykane okna w domu.
No wlasnie i tutaj zaczynaja sie schody z zona. Chce miec "swieze" powietrze w domu, bo uwaza ze z wentylacji jest jakies inne
Gorzej, nie slucha jak mowie zeby wlaczyla wentylacje na II bieg a czasem na III w celu lepszego schlodzenia. Centrala obecnie pracuje caly czas na I biegu (100m3/h) a to za malo na lato.

GWC w ofercie przeciętnej firmy zajmującej się wentylacją mechaniczną kosztuje 10k+ a laik nie odróżni oferty za 3k danej przez dobrego kombinatora od pateroka*
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 10:58:47
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 2015 Czytań Drukuj
etos
Nad wyraz trafne spostrzeżenia ...jakbym tam przebywał ...z zapammiętanych chwil tak właśnie to widzę. Jestem przymusowym Społeczeństwo dostosowuje się do tego co Etosiaki stworzyły.

Śpiewak ma racje, jak rzadko, mówiąc o swoich kumplach i sobie "czas po 1989 r. uważamy za najlepszy w narodowej historii, więc nie widzimy powodu i potrzeby, by coś od siebie wymagać i na siebie narzekać"
Towarzystwo naprawdę jest zadowolone. Golą nas i pozwalają innym nas golić.
emigrantem w odległym kraju , lecz - przytoczone rozpoznanie jest całkowicie zgodne z moim odczuciem . To Coś tkwi w nas samych= takie stabilizacje odbierająnam nam chęć walki i jaqsność rozumowania oraz przymus walki o lepszą przyszłość...
Dodane przez Arecki dnia marzec 20 2016 17:14:30
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1939 Czytań Drukuj
Strona 2 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
217376 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Ice Theme by Guc!o

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie