klimatyzacja wentylacja
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Linki ˇ Kategorie NewsówPiątek, Sierpień 07, 2020
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 242
Najnowszy Użytkownik: dcridnckqw
atest
Ale o czym Ty do mnie rozmawiasz? To mam sobie teraz basen w Pradolinie zrobić w domku moim najukochańszym, żeby Ci się parametry doświadczenia zgadzały. To znaczy, że w tym przyjachanym od producenta styropianie jest teraz milion litrów wody i nie będzie izolował? tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
I zwyczajem wszystkich wulkanów - czasem wybuchał!
I jak już sobie wybuchł - to wylewał LAWĘ!
A że był podwodny - to pod wodą to robił!
Walka Bogów, Pluton a Posejdonem....
(na Discovery czasem pokazywali...)
I ta lawa sobie pod tą wodą zastygała...

Teraz kopie się ją (w Czechach) i mieli na mąkę.
I jak się tę mąkę wrzuci do pieca, jak się ją przypiecze - to ona zachowuje się jak POPCORN!
WYBUCHA!
I robią się takie mikrobombki choinkowe...
A jak się je zobaczy pod mikroskopem - to widzi się wystawę jubilerską!
SZNURY PEREŁ! - Dlatego perlit!

Generalnie - szkło wulkaniczne puste w środku.
Banieczki w pełni zamknięte.
Ma atest od -200stC do +800stC i masę nasypową 1m3 równą od 60 do 90kg

A nie istnieje lepsza termoizolacja w przyrodzie jak powietrze pozostające
Od początku mam zaplanowane płyty Knauf do podłogówki. Wtedy musiałbym zrobić warstwę chudziaka z perlitu, na to płyty Knauf a wylewka może już być zwykła.
W dupę. Jadę jutro w Pradolinę zburzyć to dziadostwo w dupę i już. W szuflandii będę mieszkał! Do teatru bliżej przynajmniej i do błyskoteki To już kompletne nieporozumienie, albo ja nie rozumiem.
POD tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
Dodane przez Arecki dnia październik 21 2017 20:25:10
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1007 Czytań Drukuj
wnętrze
Jak mu powietrze "zejdzie" to się może z kratka przeprosi, ale o wymiennik martwic się nie musisz, bo je zabezpiecza się filtrami zarówno po stronie wywiewnej jak nawiewnej.chodziło mi o Twoje rozwiązanie fundamentów ,izolacji nie dałem celowo ( planuję dać po 25 cm.),żeby bardziej widoczny był poziom górny gruntu na zewnątrz i poziom dolny styropianu pod podłogą ( na rysunku są w linii prostej) .Masz coś inaczej ułożone? wyżej lub niżej? Jestem pewien ,że niczego nie robiłeś przypadkowo i wszystko liczyłeś ,więc chcę skorzystać z doświadczenia pogotowie wodociągowe warszawa włochy . To i ja się wetnę, u mnie Srednie dobowe zużycie prądu bez CO i CWU było w kolejnych miesiącah: I-12,9; II-13,9; III-11,9; IV-13,7; V-12,3. w tym jest zużycie na WM i hydrofor w studni.
JJ, kupiłem ale jeszcze nie przeczytałem. Bardzo łądne wnętrze no i bio kominek - pogotowie wodociągowe warszawa włochy bardzo podoba się mojej żonie.
Jak to już było wielokrotnie pisane - na architekta nie ma co liczyć, trzeba samemu . OZC nie mogę ogarnąć więc szukam gotowych rozwiązań do projektu ,żeby architektowi coś zaproponować ,a w międzyczasie szukam praktyka ,który mi projekt uczciwie policzy . Wtedy będę mógł szukać lepszych rozwiązań detali i zlecić naniesienie zmian.
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 11:05:57
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1510 Czytań Drukuj
pompa
Chciałbym aby to był mój pomysł, niestety tylko o tym przeczytałem na angielskich stronach. Z grubsza, że wykształceni architekci takie rzeczy uwzględniają i uświadamiają zleceniodawców.

"Kąt padania promieni słonecznych w Warszawie (52° 15' N) waha się od 14° 15' w grudniu do 61°15' w czerwcu."
Chciałbym nawiązać do tematu GWC który się przebija ostatnio. Skończyłem właśnie przegryzać się przez wątek domu ciepłego 3 - 5 litrowego (horrendalne 409 stron ), jestem w połowie tasiemca pt. GWC-jamnik. Moje pytania w skrócie:

1. Zastanawiałem się nad wyborem GWC (glikol, żwir). Czytając wypowiedzi ludzi użytkujących WM, sporo z nich ma problemy z wilgotnością powietrza. Wydaje mi się że żwirowiec lepiej działa jako stabilizator wilgotności (zwłaszcza latem), zastanawiałem się czy budując glikolowiec nie musiałbym kombinować z dodatkowym nawilżaniem w domu? Pytanie zasadnicze : czy żwirowiec jest lepszy i tylko w wypadku wysokiego stanu wody zaleca się robienie glikolowca? (koszty pomijam)

2. Sprawa chłodzenia. nie napisał w dzienniku ile m3 wymiennika posiada (albo ja nie potrafię znaleźć), pytanie do Was jakie macie objętości, czy trzymacie się zaleceń adama_mk w tej kwestii (1 m2 x 0,7m na 10 m2 użytkowej)?
W kwestii chłodzenia będę działał do przesady, upał mnie wkurza i już przy +25 czuję się podle :>

3. Czy stosujecie jakieś separator filtry na wejściu do GWC? (poza siatką na myszy i inne takie)

4. Jak to właściwie jest z czerpnią/wyrzutnią z reku (mowa o ściennych), mogą być obok siebie?
Widziałem rysunki WM gdzie czerpnia jest po drugiej stronie budynku co wyrzutnia, reku zaś w samym środku. Czy to nie jest kłopotliwe? U Jan-gaza widziałem coś co zwie się czerpnio-wyrzutnią zintegrowaną
Z tego wynika, że zadaszenie tarasu i drzwi balkonowych mniej więcej w kwadracie powinno dać optymalne efekty zarówno na lato jak i zimę. Mnie to pasuje, bo fajnie by było, gdyby zadaszenie tarasu chroniło jeszcze przed deszczem i innym śniegiem.
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 11:02:07
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1597 Czytań Drukuj
powietrze
Łatwo powiedzieć kiedy robi się "tymi ręcami" lub ma się (zaufanych) znajomych znających się na temacie.Mnie slonce wlazi najwiekszymi oknami od poludnia i zachodu. Zima jest OK, ale latem i to upalnym jest juz malo komfortowo.
GWC dadza rade ale musza byc przysloniete chociaz klimatyzacja Warszawado polowy rolety zewnetrzne i pozamykane okna w domu.
No wlasnie i tutaj zaczynaja sie schody z zona. Chce miec "swieze" powietrze w domu, bo uwaza ze z wentylacji jest jakies inne
Gorzej, nie slucha jak mowie zeby wlaczyla wentylacje na II bieg a czasem na III w celu lepszego schlodzenia. Centrala obecnie pracuje caly czas na I biegu (100m3/h) a to za malo na lato.

GWC w ofercie przeciętnej firmy zajmującej się wentylacją mechaniczną kosztuje 10k+ a laik nie odróżni oferty za 3k danej przez dobrego kombinatora od pateroka*
Dodane przez Arecki dnia listopad 23 2016 10:58:47
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1601 Czytań Drukuj
etos
Nad wyraz trafne spostrzeżenia ...jakbym tam przebywał ...z zapammiętanych chwil tak właśnie to widzę. Jestem przymusowym Społeczeństwo dostosowuje się do tego co Etosiaki stworzyły.

Śpiewak ma racje, jak rzadko, mówiąc o swoich kumplach i sobie "czas po 1989 r. uważamy za najlepszy w narodowej historii, więc nie widzimy powodu i potrzeby, by coś od siebie wymagać i na siebie narzekać"
Towarzystwo naprawdę jest zadowolone. Golą nas i pozwalają innym nas golić.
emigrantem w odległym kraju , lecz - przytoczone rozpoznanie jest całkowicie zgodne z moim odczuciem . To Coś tkwi w nas samych= takie stabilizacje odbierająnam nam chęć walki i jaqsność rozumowania oraz przymus walki o lepszą przyszłość...
Dodane przez Arecki dnia marzec 20 2016 17:14:30
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1580 Czytań Drukuj
energia
Ile cząsteczek wody tworzy chmurę? Jedna nie. W atomie wodoru jeden "elektron" to chmura o ujemnym ładunku, a skoro ujemnym, to atom jest elektrycznie obojętny. Atom nie posiada 'zerowy ładunek elektryczny', on, ładunek, w nim, w atomie, fizycznie jest, w jądrze i w chmurze. Matematycznie go nie ma. Naukowcy wiedzą, że ładunki jednoimienne odpychają się. Dlatego teoretyk nie wymyśli sobie zagadnienia, w którym atomy wodoru albo cząsteczki wody otoczone są elektronami. I dlatego nie ma o tym w wykładach prof. fizyki. Tymczasem wystarczy napełnić zbiornik elektronami i wodą, aby w praktyce taka natura zaszła. Oj, oj, i będzie się działo w nauce. Może nawet się okazać, że nie ma ani elektronów ani chmury elektronowej. Będzie to, co najlepiej opisze mierzalny ruch.
Dodane przez Arecki dnia grudzień 07 2015 19:10:26
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1881 Czytań Drukuj
zakup
podam specyfikację którą mam w domu:
- powierzchnia grzewcza 200m2,
- instalacja miedziana, grzejniki aluminiowe,
- ogrzewanie węglowe z zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową 100l,
- instalacja otwarta (przelewowa).

Pytanie
Jakie ciśnienie słupa wody panuje teraz w instalacji C.O?.
Kocioł nie traci sprawności oraz trwałości poprzez otwarty układ instalacji pod warunkiem iż ciśnienie jakie w instalacji panuje jest dopuszczone przez producenta kotła.
Na temat kotłów ACV nie wiem zbyt wiele choć coś mi się o uszy poobijała ta nazwa, lecz nie wypowiem się jeśli chodzi o opinie co do tej marki.
Zamierzam kupno pieca ACV Kompakt 24 Solo jednofunkcyjny i połączyć go
z zasobnikiem na ciepłą wodę w układzie otwartym.
Jak będzie zachowywał się taki piec kondensacyjny pracując w tym układzie? (sprawność, trwałość). Masz błędne informacje. Są kotły kondensaty na rynku od ładnych kilku lat, które pracują w ukł. otwartym i nic im nie jest. Mało tego - w zeszłym roku wyszedł nowy model tego producenta, któremu również podczas pracy w ukł. otwartym nic nie dolega. Do tego doskonała odporność na twardą wodę wymiennika, z racji jego budowy (NIE ze stali nierdzewnej)
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 03 2014 23:14:12
0 Komentarzy ˇ 2200 Czytań Drukuj
montaż
Po tym jak murarze krzywo postawili ściany, tynkarze jeszcze bardziej je spaprali, a po cieślach dach się wygina, postanowiłem zacząć każdy kolejny krok konsultować. Przyszedł czas na instalację grzewczą. Grzejniki zaznaczone na projekcie z załącznika. Wszystkie wysokie na 45cm.

Istotne jest to, że jest to projekt dla piętra, gdyż remont dołu i jego adaptacja przewidziana jest na rok przyszły. Kotłownia powstanie na parterze, w miejscu gdzie roboczo zaznaczyłem piec. Wysokość kondygnacji to 3m.

Do rzeczy, lokalny "fachmen-instalator-hydraulik" stwierdził, że rozprowadzi instalację w podłodze... białą rurą PP o dużym przekroju. W jego propozycji cała kondygnacja połączona w dwie odnogi (jeśli dobrze go zrozumiałem, system od grzejnika do grzejnika). Po długich debatach, śmiechach i tak dalej, zapytałem fachowca dlaczego białe PP ma iść w podłodze. Odpowiedź spowodowała u mnie niekontrolowany potok słów, które nie nadają się do publikacji. "Majster" powiedział, że tak jest szybciej i taniej bo nie musi zaciskarki załatwiać(sic!), a PP jest wieczne.
//Ważny szczegół techniczny: zaproponowano mi kocioł na paliwo stałe i ze względu na brak miejsca na zbiornik wyrównawczy pracę w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym (tak się to chyba nazywało).
Minął dzień i "majster stwierdził, że zrobi instalację w alupexie fi 20, z rozdzielaczem na piętrze, do którego doprowadzi rury miedziane. Nie znam się na wodzie ale na studiach elektrotechnicznych uczono mnie, że miedź i aluminium to złe połączenie.
Wymiennik C.W.U ma znaleźć się przy piecu. Pokój z grzejnikiem 300cm ma posadzkę 50cm niżej niż reszta kondygnacji. Grzejnik 85x70 to też 50cm mniej niż reszta kondygnacji. Od razu przyznam się, iż z hydrauliką mam do czynienia głównie hobbystycznie (czasem coś u siebie pomajstruję, popodglądam innych na budowach). Pierwsze co chciałbym o połączeniu instalacji miedzianej z AluPEX - nie masz się o co martwić o ile ciecz ma kontakt z miedzią o tyle ALU powleczone jest tworzywem PE. Co do kotła na paliwa stałe jak dla mnie bardziej właściwe jest zastosowanie kotła w układzie otwartym i przekazywanie ciepła wymiennikiem płytowym do zamkniętego układu grzejników. Co prawda obecne przepisy pozwalają zamknąć instalację do jakiejś tam mocy pod warunkiem zastosowania urządzeń schładzających. Co do samej trwałości rur z tworzyw to producenci dają kilkudziesięcioletnie gwarancje, obecnie normalną praktyką jest ukrywanie instalacji w posadzkach, więc tutaj też raczej nie doszukiwałbym się problemu.

Prosiłbym o weryfikację tego co napisałem, wyprowadzenie mnie z błędów i jakieś pomysły bo z tego co zauważyłem facet zrobi wszystko co mu się powie, tylko nie ma żadnej logicznej koncepcji.
Dodane przez Arecki dnia kwiecień 23 2014 19:44:38
0 Komentarzy ˇ 2374 Czytań Drukuj
grzejnik
Odpowietrzanie samym odpowietrznikiem może nic nie dać - ja tak u siebie miałem. Ponieważ zapowietrzał się sam grzejnik a w "pionie" obieg był.
Spróbuj zrobić coś następującego.
Najpierw zakręć całkowicie grzejnik - wtedy delikatnie kluczem odkręcasz połączenie górne ( za zaworem od strony grzejnika). Oczywiście trzeba coś podłożyć! Jest to dosyć kontrowersyjny sposób odpowietrzania samego grzejnika ale zaręczam, Działa na 100%. Całą operacje trzeba wykonywać dość ostrożnie, żeby nie uszkodzić połączenia - bo wtedy nawet po skręceniu może nastąpić przeciek. Ale jeżeli robi się to ostrożnie ale zdecydowanie to wszystko będzie ok. Rozkręcasz połączenie pomiędzy dopływem do grzejnika a zaworem ( przy zakręconym dopływie) Ciśnienie w rurce odpływowej powinno dopchnąć wodę przez cały grzejnik aż do łączenia. Myślę, że nie dużo tej wody. Tak do momentu w miarę równomiernego wypływu (bez "kichnięć"). Tylko jeszcze raz podkreślam Ostrożnie ! I nie rozkręcaj całego - tylko do momentu, w którym powietrze, czy woda zacznie wypływać (tam może być całkiem spore ciśnienie. odkręciłem zleciała woda z grzejnika , odkręciłem zawór i poleciała woda wiec raczej ok. no to skręciłem wszystko poodkręcałem zawory , odpowietrzyłem i grzejnik zimny... , zaczynam myślec ze jednak cos w pionie , tyle ze pietro nizej jest ok , rurka odpływowa jest zimna dopływowa chłodna, tzn cieplejsza niz odpływowa ale nie jest gorąca ba nawet nie letnia. Następnie w miejsce odpowietrznika wkręcić zawór z wężem.(chodzi o duży przepływ)
Końcówkę węża włożyć w miejsce gdzie jest odpływ do kanalizacji.(wanna lub umywalka)
Otworzyć zawór przy wężu a następnie jeden od grzejnika (np. zasilanie)
Po upewnieniu się że leci sama woda bez powietrza powtórzyć to dla drugiego zaworu.(w tym przypadku zamknięte zasilanie a otwarty powrót)
Ważne żeby zrobić to na przemian.
Napisałeś że grzejnik jest zasilany od dołu a więc powietrze może być w poziomych odcinkach rur.
Sam odpowietrznik może sobie nie poradzić.(zbyt mały przepływ)
Ważne żeby to zrobić szybko (bo nie wiesz czy w węźle jest automat uzupełniający) ograniczając spuszczanie wody do niezbędnego minimum.
Brak słyszalnego bulgotania świadczy że w poziomych odcinkach rur nie ma już powietrza.
Jeżeli ono tam jest (powietrze) to usłyszysz to od razu.
Dodane przez Arecki dnia marzec 09 2014 11:45:31
0 Komentarzy ˇ 2242 Czytań Drukuj
odparowanie
klimatyzacjasprężarka C-SB263H8A (~ ZR40), P7-20, P7-14, TEZ-2 dysza 4

odparowanie -3^C, przegrzanie 8K,
TZR zaczyna dzwonić przy ok. 22 bar po stronie tłocznej
pomaga przydławienie przepływu zaworem na zbiorniku czynnika, ale wtedy
spada temp. parowania i pojawiają się bańki we wzierniku
Jakby to było na wodzie to bym powiedział, że to kawitacja, czyli że czynnik gwałtownie odparowuje już w zaworze , skoro przegrzanie prawidłowe to znaczy ze tzr działa jak trzeba , a parowanie też normalne więc nie jest poza zakresem pracy - choć z drugiej strony poprawa po zdławieniu mogła by jednak na to wskazywać. Nie mam konceptu , może ktoś z serwisantów miał takie zjawisko.
Ta tabliczka jest z pompy którą przedwczoraj kupiłem za naprawdę rozsądne pieniądze. Miał ją do sprzedania jeden z forumowiczów Muratora.Niestety ma ona jeden mankament gdyż podobno straciła moc.Faktycznie jest na R290 ale TZR jest FLICA TLEX 3 na R22. Układ wygląda na szczelny i jest w nim czynnik ,sprężarka pracuje dość cicho natomiast we wzierniku chlupocze sobie czynnik i jak na moje oko jest go za mało.Włączyłem PC ale bez połączenia z dz i gz. Po około 20 sekundach pracy ciśnienie na skraplaniu wzrosło do 22bar a na parowniku spadło do około 4bar i pompę wyłączyłem.zdjąłem czujkę TZR -a z rury i ogrzewając ręką ciśnienia zaczęły się szybciej wyrównywać , więc TZR jest ok.Pompa ma moc dla glikolu 8,3kW ale siedzi w niej sprężarka dość duża Bristol H25A42QDBEA (zamiennik do kupienia Bristol H23A423DBE). Zanim coś zacznę przy niej grzebać chciałbym się upewnić że to na pewno sprężarka. Przy podłączaniu węży do manometrów psiuknęło dość mocno olejem z zaworka i olej czyściutki jak kryształ. Żadnych śladów przypalenia na rurkach tłocznych.Jak najlepiej sprawdzić tą sprężarkę? Filtr ma przepływ(sprawdzałem po włączeniu rurkę przed i za filtrem i miała tą samą temperaturę).Jest to pompa Stibel Eltron WPWA8 a jej budowa jest bardzo uproszczona, brak elektroazworu,ekonomizer jak u Bodziopl około 60cm długości z rurką tłoczną wewnątrz zagięty w łuk żeby się zmieścił w obudowie. Wymienniki :skraplacz 20 płyt a parownik 30płyt. Dość prosto jest rozwiązany rozruch na dwóch stycznikach i trzech rezystorach widać takie zielone na zdjęciu.
Dodane przez Arecki dnia wrzesień 23 2013 21:02:01
0 Komentarzy ˇ 2567 Czytań Drukuj
temperatura skraplania
klimatyzatoryW klasycznym układzie jedynym zakłoceniem jest powolna zmiana temperatury skraplania. Wprowadzenie dowolnej innej regulacji wprowadza kolejne zakłócenie, które może się dokładac do juz istniejącego wcale go nie wytłumiając ,w skrajnym przypadku (ale nie rzadkim) dochodzi do dudnień i kompletnego rozregulowania układu z powodu niedopasowania wzmocnienia poszczególnych regulatorów, To wbrew pozorom bardzo skomplikowany układ , który wymaga równie skomplikoanego regulatora o elementach wykonawczych nie wspominając. Zasada jest jedna : jak najwyższa temperatura parowania i jak najniższa skraplania - a ten układ temu nie służy.To oczywiście może działać i nie wybuchnie , ale na początek to bym radził klasycznie.
Ne da się zbudować układu regulacji z tyloma zmiennymi bez dobrych elektronicznych regulatorów i takich elementów wykonawczych. Chyba że sterowanie ma byc ręczne - wtedy autmatyka zbędna iszesz o elementach wykonawczych a nie o ich regulacji to nie kilka triaków ale kilka regulatorów PI , to jednak duzo bardziej skomplikowane niz myslisz. wszystko tez musi byc dokładnie opisane i obliczone bez tego nie ma algorytmu. Bez algorytmu jak u Kononowicza - nie ma niczego :D. Ale zapał jest pozytywny
Dodane przez Arecki dnia czerwiec 11 2013 08:38:47
0 Komentarzy ˇ 2805 Czytań Drukuj
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
201909 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Ice Theme by Guc!o

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie